Episodes
Wednesday Sep 29, 2021
Dziś w książce #7 Kępiński. Skąd brać nadzieję w sytuacjach beznadziejnych?
Wednesday Sep 29, 2021
Wednesday Sep 29, 2021
We wrześniowym odcinku podcastu „Dziś w książce” Zuzanna Kowalczyk rozmawia z pisarką i doktorką nauk humanistycznych w zakresie psychologii Mirą Marcinów o tym, czego o nadziei, lęku i zdrowiu psychicznym uczy nas Antoni Kępiński w książce „Rytm życia”.
Książka Kępińskiego pomaga szukać odpowiedzi na pytania: jak ocalać nadzieję w sytuacjach naprawdę beznadziejnych? Jak oswoić lęk i poczucie osamotnienia? Jakie niebezpieczeństwa niesie nadmiernie wykorzystywana władza? Jak lepiej zrozumieć wyzwania stawiane przez szwankujące zdrowie psychiczne? I jak lepiej zrozumieć siebie oraz tych, którzy się od nas różnią? Mira Marcinów – laureatka Paszportu POLITYKI – przekonuje nas co do aktualności myśli Kępińskiego, ale też opowiada o stanie polskiej psychiatrii i źródłach nadziei na dzisiejsze czasy.
Zapraszamy i życzymy miłego słuchania wspólnie z „Pismem. Magazynem opinii”.
*Antoni Kępiński – lekarz psychiatrii, naukowiec, humanista, filozof. Najbardziej znany z pojęcia psychiatrii egzystencjalnej, psychiatrii aksjologicznej i metabolizmu energetyczno-informacyjnego. Współprowadził program leczenia osób więzionych w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu. Autor takich książek, jak „Refleksje oświęcimskie”, „Psychopatologia nerwic”, „Rytm życia”, „Schizofrenia”, „Z psychopatologii życia seksualnego”, „Melancholia”, „Psychopatie”, „Lęk”, „Podstawowe zagadnienia współczesnej psychiatrii”, „Poznanie chorego”.
**Mira Marcinów – filozofka, pisarka, doktorka nauk humanistycznych w zakresie psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, adiunktka w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk. Laureatka Paszportu „Polityki” 2020 w dziedzinie literatury za książkę „Bezmatek”. Autorka takich książek, jak „Historia polskiego szaleństwa”, „Na krawędzi wolności: szaleństwo jako wybór w filozofii Henryka Struvego”, „Niezabliźniona rana Narcyza: dyptyk o nieświadomości i początkach polskiej psychoanalizy” (z Bartłomiejem Dobroczyńskim) i „Bezmatek”.
Comments (0)
To leave or reply to comments, please download free Podbean or
No Comments
To leave or reply to comments,
please download free Podbean App.