Radio Proza #46 O ”Nowej wojnie klimatycznej” Michaela E. Manna

Pora na nowy odcinek naszego podcastu! A dzisiaj czekają nas Oblicza katastrofy. Już tłumaczymy w czym rzecz. Oblicza katastrofy to organizowane we Wrocławskim Domu Literatury dyskusje wokół zagadnień związanych z katastrofą klimatyczną. Tym razem skupiliśmy się na transformacji energetycznej, która z uwagi na wojnę w Ukrainie i nieobliczalność Rosji, stała się tematem jeszcze pilniejszym niż kilka miesięcy temu, mogło się to wydawać. Ale po kolei. 

Zastanawialiście się kiedyś, jak to właściwie jest z produkcją energii? Bo przyglądając się debacie publicznej na ten temat, można niekiedy nabawić się rozdwojenia jaźni. My w Polsce węgiel nazywamy „czarnym złotem”, przynajmniej tak robią rządzący, twierdząc, że starczy nam go na blisko 100 lat (jednocześnie importują go zza granicy, gdyż ten wydobywany w Polsce bywa za drogi). Zupełnie inaczej na tę sprawę zapatrują się naukowcy, ale jakoś naukowców nigdy przesadnie u nas nie słuchano. Zresztą, czy tylko u nas?   

I między innymi właśnie o tym traktuje "Nowa wojna klimatyczna" Michaela E. Manna, książka, która w Polsce ukazała się z końcem 2021. Mann to klimatolog, jeden z autorów znanego wykresu dotyczącego rekonstrukcji temperatury na powierzchni Ziemi, który tym razem pochyla się nad tym, jak prowadzona i wielokrotnie manipulowana jest debata wokół katastrofy klimatycznej. Z uwagi na charakter książki postanowiliśmy tym razem zaprosić do dyskusji osoby, które nie tylko zawodowo zajmują się tematem klimatu, energii i jej produkcji, ale też znają od podszewki media. Są to:

- Robert Tomaszewski – pracownik Polityki Insight, gdzie odpowiada za sektor energetyczny i paliwowy, jest głównym autorem serwisu PI Energy. Ukończył stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Warszawskim i podyplomowe studia z funkcjonowania rynku energii w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Stypendysta Northeastern Illinois University w Chicago oraz Radboud University Nijmegen. Prowadzi podcast „PI Klimat i energia”.

- Jakub Wiech – absolwent prawa na Uniwersytecie Warszawskim, dziennikarz, komentator.  Ukończył Szkołę Prawa Amerykańskiego organizowaną przez Uniwersytet Florydy. Zastępca redaktora naczelnego serwisu Energetyka24.com. Autor m.in. książek „Energiewende. Nowe niemieckie imperium” czy „Globalne ocieplenie. Podręcznik dla Zielonej Prawicy”.

Rozmowę moderował red. Mateusz Kokoszkiewicz ("Gazeta Wyborcza").

Share | Download

Episodes Date

Load more

Podbean App

Play this podcast on Podbean App